PLF CD-1 Version 2018 Norra Länet och Östergötland
PLF Person- och Lokalhistoriskt Forskarcentrum i Oskarshamn presenterar PLF Databas 20180814.
Nytillkomna och uppdaterade församlingar och år sedan utgåva 2018  Ser ni här.
Skivan kan beställas nu och levereras efter 20180902 via vår webbshop
Innehåller födelseregister, vigselregister och dödsregister för Vimmerby och Västerviks kommuner samt Östergötland.
Kalmar Län:
Vimmerby Kommun:
Djursdala, Frödinge, Locknevi, Pelarne, Rumskulla, Södra Vi och Tuna, Vimmerby, Vimmerby stadsförsamling, Vimmerby landsförsamling, Vimmerby Sjukstuga.
Västervik Kommun:
Blackstad, Dalhem, Gamleby, Gladhammar, Hallingeberg, Hjorted, Lofta, Loftahammar, Odensvi, Törnsfall, Ukna, Västervik, Västerviks lasarett, Västervik Hospitalet, Sankta Gertruds Sjukhus, Västra Ed, Västrum, Överum.
------------------------------------------------------------------
Östergötlands Län:(E)
Boxholm kommun:
Blåvik, Ekeby, Malexander, Rinna, Åsbo.
Finspång kommun:
Finspångs kbfd, Hällestad, Regna, Risinge, Skedevi.
Kinda Kommun:
Horn, Hycklinge, Hägerstad, Kisa, Kättilstad, Oppeby, Tidersrum, Tjärstad, Västra Eneby.
Linköping Kommun:
Askeby, Bankekind fd. Svinstad, Björkeberg, Flistad, Gammalkil, Gistad, Kaga, Kärna, Landeryd, Ledberg, Lillkyrka, Linköpings Domkyrkoförsamling, Linköpings Sankt Lars, Ljung, Nykil, Rappestad, Rystad, Sjögestad, Skeda, Slaka, Stjärnorp, Törnevalla, Ulrika, Vikingstad, Vist, Vreta Kloster, Vårdnäs, Vårdsberg, Västerlösa, Örtomta, Östra Harg, Östra Skrukeby.
Mjölby kommun:
Allhelgona, Appuna, Bjälbo, Harstad, Herrberga, Hogstad, Högby, Järstad, Kumla, Mjölby, Normlösa, Skeppsås, Skänninge, Sya, Vallerstad, Veta, Viby, Väderstad, Västra Harg, Västra Skrukeby, Östra Tollstad.
Motala kommun:
Ask, Brunneby, Ekebyborna, Fivelstad, Fornåsa, Godegård, Klockrike, Kristberg, Lönsås, Motala, Styra, Tjällmo, Varv och Styra, Vinnerstad, Västra Ny, Västra Stenby, Älvestad.
Norrköping Kommun:
Dagsberg, Furingstad, Häradshammar, Jonsberg, Kimstad, Konungsund, Krokek, Kuddby, Kullerstad, Kvarsebo, Kvillinge, Norrköpings Borg, Norrköpings Hedvig, Norrköpings Matteus, Norrköpings Sankt Johannes, Norrköpings Sankt Olai, Norrköpings Östra Eneby, Rönö, Simonstorp, Skärkind, Styrstad, Tingstad, Tåby, Vånga, Å, Östra Husby, Östra Ny, Östra Stenby.
Söderköping Kommun:
Börrum, Drothem, Gårdeby, Mogata, Sankt Anna, Skällvik, Skönberga, Söderköping, Västra Husby, Östra Ryd.
Vadstena Kommun:
Hagebyhöga, Herrestad, Hov, Källstad, Nässja, Orlunda, Rogslösa, Sankt Per, Strå, Vadstena, Väversunda, Örberga.
Valdemarsvik Kommun:
Gryt, Gusum, Ringarum, Tryserum, Valdemarsvik, Östra Ed.
Ydre Kommun:
Asby, Norra Vi, Sund, Svinhult, Torpa, Västra Ryd.
Åtvidaberg Kommun:
Björsäter, Grebo, Gärdserum, Hannäs, Värna, Yxnerum, Åtvid.
Ödeshög Kommun:
Heda, Rök, Svanshals, Stora Åby, Trehörna, Västra Tollstad, Ödeshög.

Detaljerad Beskrivning av innehållet

CD-1 version 2018. Person- och Lokalhistoriskt Forskarcentrum, Oskarshamn (PLF)

För att se NYA eller uppdaterade poster
Skriv: "Ny Post" utan fnuttar, i "Övriga uppgifter (fritt) i sökrutorna.

Faderns och Moderns födelsedata i Födda kan sökas under Övriga uppgifter (fritt)
OBS gäller främst perioden 1890-1946, före 1890 står i regel endast ålder på föräldrarna.

Mannens och Kvinnans födelsedata i Vigda kan sökas under Övriga uppgifter (fritt)
OBS gäller främst perioden 1890-1946, före 1890 står i regel endast ålder på kontrahenterna.

*******************************************************************
Detta är en CD med information från PLF:s databas, excerperad från ministerialböckerna (födelse-, dop-, lysnings-, vigsel-, död-och begravningsböcker).

Vi reserverar oss för att enstaka år eller datum kan saknas. Ett dataregister är nästan alltid en sekundärkälla och ska betraktas därefter.
Under äldre tid, generellt före 1760 men i vissa församlingar även senare, har endast dop- respektive begravningsdatum angivits i ministerialböckerna. Uppgifterna kan alltså innehålla fel och bör kontrolleras mot originalet.
Tänk på att skivorna innehåller register till hjälp för sökning i originalkällorna, och att de inte bör användas i stället för originalen, och att var och en som använder uppgifter från skivorna är ansvarig för hur dessa sprids.
Hjälp för sökning i skivorna finns under de blå frågetecknen längst upp till höger vid sökrutorna.


PLF tar gärna emot uppgifter om felaktigheter eller poster som vi missat.
Skicka uppgifterna till support.cdfel@plfoskarshamn.se

Program- och slutredigering: Morgan Corneteg, Oskarshamn
Inmatning och tvättning av filer: PLF:s medarbetare
Originalide: Sam Blixt, Carl Szabad
Programmerare: Johan Gidlöf

Sveriges släktforskarförbund
Tel. 08-440 75 50
Fax. 08-695 08 24
e-post: info@genealogi.se
Hemsida: http://www.genealogi.se/bli-medlem/presentationsprogram

Person- och Lokalhistoriskt Forskarcentrum, Oskarshamn (PLF)
Box 23
572 21  Oskarshamn
Tel. 0491-760878
e-post: info@plfoskarshamn.se 
support.cdfel@plfoskarshamn.se
Hemsida: www.plfoskarshamn.se

******************************************************                                     UPP

Denna CD INNEHÅLLER Födda Vigda Döda I SOCKNARNA NEDAN

Kalmar Län:

Vimmerby Kommun:
Djursdala, Frödinge, Locknevi, Pelarne, Rumskulla, Södra ViTunaVimmerbyVimmerby stadsförsamlingVimmerby landsförsamlingVimmerby Sjukstuga

Västervik Kommun:
Blackstad, Dalhem, Gamleby, Gladhammar, Hallingeberg, Hjorted, Lofta, Loftahammar, Odensvi, Törnsfall, Ukna, VästervikVästerviks LasarettVästervik HospitaletSankta Gertruds SjukhusVästra Ed, Västrum, Överum. 

------------------------------------------------------------------                                                                                             UPP
Östergötlands Län:

Boxholm kommun:
Blåvik, Ekeby, Malexander, Rinna, Åsbo.

Finspång kommun:
Finspångs kbfd, Hällestad, Regna, Risinge, Skedevi.

Kinda Kommun:
Horn, Hycklinge, Hägerstad, Kisa, Kättilstad, Oppeby, Tidersrum, Tjärstad, Västra Eneby.

Linköping Kommun:
Askeby, Bankekind fd. Svinstad, Björkeberg, Flistad, Gammalkil, Gistad, Kaga, Kärna, Landeryd, Ledberg, Lillkyrka, Linköpings Domkyrkoförsamling, Linköpings Sankt Lars, Ljung, Nykil, Rappestad, Rystad, Sjögestad, Skeda, Slaka, Stjärnorp, Törnevalla, Ulrika, Vikingstad, Vist, Vreta Kloster, Vårdnäs, Vårdsberg, Västerlösa, Örtomta, Östra Harg, Östra Skrukeby.

Mjölby Kommun:
Allhelgona, Appuna, Bjälbo, Harstad, Herrberga, Hogstad, Högby, Järstad, Kumla, Mjölby, Normlösa, Skeppsås, Skänninge, Sya, Vallerstad, Veta, Viby, Väderstad, Västra Harg, Västra Skrukeby, Östra Tollstad.

Motala kommun:
Ask, Brunneby, Ekebyborna, Fivelstad, Fornåsa, Godegård, Klockrike, Kristberg, Lönsås, Motala, Styra, Tjällmo, Varv och Styra, Vinnerstad, Västra Ny, Västra Stenby, Älvestad.

Norrköping Kommun:
Dagsberg, Furingstad, Häradshammar, Jonsberg, Kimstad, Konungsund, Krokek, Kuddby, Kullerstad, Kvarsebo, Kvillinge, Norrköpings Borg, Norrköpings Hedvig, Norrköpings Matteus, Norrköpings Sankt Johannes, Norrköpings Sankt Olai, Norrköpings Östra Eneby, Rönö, Simonstorp, Skärkind, Styrstad, Tingstad, Tåby, Vånga, Å, Östra Husby, Östra Ny, Östra Stenby.

Söderköping Kommun:
Börrum, Drothem, Gårdeby, Mogata, Sankt Anna, Skällvik, Skönberga, Söderköping, Västra Husby, Östra Ryd.

Vadstena Kommun:
Hagebyhöga, Herrestad, Hov, Källstad, Nässja, Orlunda, Rogslösa, Sankt Per, Strå, Vadstena, Väversunda, Örberga.

Valdemarsvik Kommun:
Gryt, Gusum, Ringarum, Tryserum, Valdemarsvik, Östra Ed.

Ydre kommun:
Asby, Norra Vi, Sund, Svinhult, Torpa, Västra Ryd.

Åtvidaberg Kommun:
Björsäter, Grebo, Gärdserum, Hannäs, Värna, Yxnerum, Åtvid.

Ödeshög Kommun:
Heda, Rök, Svanshals, Stora Åby, Trehörna, Västra Tollstad, Ödeshög.

------------------------------------------------------------------                                                                                     UPP
Djursdala: (DJU)
Födda 1693-1946.
Vigda 1693-1981.
Döda 1693-1971.

Frödinge: (FRÖ)
Födda 1688-1946.
Vigda 1733-1969.
Döda 1749-1967.

Locknevi: (LOC)
Födda 1665-1947.
Vigda 1636-1947.
Döda 1688-1967.

Pelarne : (PEL)
Födda 1695-1946.
Vigda 1675-1966.
Döda 1690-1949.

Rumskulla: (RUM)
Födda 1651-1947.
Vigda 1651-1966.
Döda 1650-1949.

Södra Vi: (SVI)
Födda 1697-1947.
Vigda 1697-1969.
Döda 1697-1966.

Tuna: (TUN)
Födda 1686-1947.
Vigda 1686-1952.
Döda 1686-1971.

Vimmerby: (VIM) (VST & VLA sammanslaget från 1965)                                                      UPP
Födda
Vigda
Döda 1965-1971.

Vimmerby Stadsförsamling: (VST)
Födda 1673-1675, 1683-1685, 1688-1702, 1705-1947.
Vigda 1673-1675, 1688-1699, 1706-1950.
Döda 1675, 1688-1699, 1701-1702, 1706-1964.

Vimmerby landsförsamling: (VLA)
Födda 1706-1708, 1815-1947.
Vigda 1824-1964.
Döda 1815-1964.

Vimmerby Sjukstuga: (VSS)
Födda
Vigda
Döda 1922.

Blackstad: (BLA)
Födda 1670-1947.
Vigda 1670-1947.
Döda 1670-1971.

Dalhem: (DAL)
Födda 1654-1947.
Vigda 1689-1968.
Döda 1654-1655, 1687, 1689, 1691-1970.

Gamleby: (GAM)                                                                                         UPP
Födda 1694-1943.
Vigda 1694-1969.
Döda 1694-1695, 1697-1971.

Gladhammar: (GLA)
Födda 1633-1947.
Vigda 1633-1947.
Döda 1633-1972.

Hallingeberg: (HAL)
Födda 1663-1677, 1680-1947.
Vigda 1662-1677, 1680-1758, 1760-1948.
Döda 1662-1677, 1680-1972.

Hjorted: (HJO)
Födda 1633-1947.
Vigda 1633-1964.
Döda 1633-1971.

Lofta: (LOF)
Födda 1694-1947.
Vigda 1633-1969.
Döda 1633-1636, 1666-1667, 1684-1691, 1694-1970.

Loftahammar: (LOH)
Födda 1684-1947.
Vigda 1695-1970.
Döda 1695-1971.

Odensvi: (ODE)
Födda 1633-1719, 1721-1947.
Vigda 1633-1670, 1688-1968.
Döda 1634-1668, 1673-1674, 1688-1971.

Törnsfall: (TÖR)                                                                                                            UPP
Födda 1688-1947.
Vigda 1688-1962.
Döda 1689-1970.

Ukna: (UKN)
Födda 1680-1697, 1701-1765, 1767-1941.
Vigda 1684-1693, 1701-1941.
Döda 1681-1694, 1701-1970.

Västervik: (VVK)
Födda 1655-1947.
Vigda 1655-1953.
Döda 1655-1972.

Västerviks lasarett: (VVL)
Födda 1923, 1927-1928.
Vigda
Döda 1921-1922.

Västervik Hospitalet: (VVH)
Födda
Vigda
Döda 1922.

Sankta Gertruds Sjukhus: (VSG)
Födda
Vigda
Döda 1921, (1932 2 poster), 1934.

Västra Ed: (VED)
Födda 1625-1629, 1633-1638, 1671-1704, 1706-1941.
Vigda 1625-1634, 1636-1640, 1671-1854, 1856-1941.
Döda 1628-1634, 1671-1771, 1774-1971.

Västrum: (VÄS)
Födda 1692-1941.
Vigda 1696-1699, 1702-1941.
Döda 1694-1713, 1715-1970.

Överum: (ÖVE)
Födda 1931-1941.
Vigda 1931-1941.
Döda 1931-1971.

Blåvik: (BLÅ)                                                                                 UPP
Födda
Vigda
Döda 1877-1946.

Ekeby: (EBY)
Födda
Vigda
Döda 1895-1946.

Malexander: (MAX)
Födda
Vigda 1634-1795.
Döda 1860-1946.

Rinna: (RNA)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Åsbo: (ÅSB)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Finspångs kbfd: (FIN)
Födda
Vigda
Döda 1932-1946.

Hällestad: (HEL)
Födda 1636-1640, 1659-1707, 1898-1907.
Vigda 1636-1639, 1650-1748, 1777-1785, 1800, 1802-1825, 1834-1861, 1901-1920.
Döda 1636-1640, 1659-1745, 1749, 1767-1768, 1770-1775 1778-1784, 1789-1790, 1798-1805, 1829-1835, 1845-1850, 1856-1861, 1896-1946.

Regna: (REG)
Födda 1637-1664, 1666-1692, 1694, 1696-1778.
Vigda 1645-1689, 1696-1778.
Döda 1637-1689, 1695-1778, 1860-1946.

Risinge: (RIS)  UPP
Födda 1777-1783.
Vigda 1755-1761, 1813, 1821-1823.
Döda 1697-1785, 1803, 1811-1812, 1823, 1898-1946.

Skedevi: (SKD)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Horn: (HOR)
Födda 1836, 1838, 1841, 1843-1942.
Vigda 1837-1983, 1985-1991.
Döda 1836, 1838, 1941, 1843-1845, 1847-1991.

Hycklinge: (HYC)
Födda 1845-1942.
Vigda 1851-1961, 1963-1974, 1977-1979, 1981, 1983, 1985-1986, 1989-1990.
Döda 1845-1991.

Hägerstad: (HÄG)
Födda 1846-1939.
Vigda 1800-1928.
Döda 1676-1725, 1800-1969.

Kisa: (KIS)                                                                                                                UPP
Födda 1700-1943.
Vigda 1775-1796, 1804-1942.
Döda 1775-1790, 1804-1971.

Kättilstad: (KÄT)
Födda 1718-1943.
Vigda 1718-1743, 1750-1794, 1796-1943.
Döda 1718-1747, 1750-1970.

Oppeby: (OPP)
Födda 1895-1943.
Vigda 1861-1943.
Döda 1860-1970.

Tidersrum: (TID)
Födda 1788-1930.
Vigda 1788-1969.
Döda 1795-1971.

Tjärstad: (TJÄ)
Födda 1791-1943.
Vigda 1789-1926.
Döda 1791-1971.

Västra Eneby: (VÄE)
Födda 1733-1924.
Vigda 1775-1924.
Döda 1775-1971.

Askeby: (ABY)
Födda 1700-1895.
Vigda 1796-1894.
Döda 1700-1946.

Bankekind fd. Svinstad: (BAD)
Födda 1688-1894.
Vigda 1733, 1738, 1740-1894.
Döda 1703-1946.

Björkeberg: (BJG)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Flistad: (FLD)
Födda
Vigda
Döda 1901-1946.

Gammalkil: (GAL)                                                                                                      UPP
Födda 1634-1894.
Vigda 1756-1894.
Döda 1634-1894, 1901-1946.

Gistad: (GIS)
Födda 1635-1636, 1639-1646, 1663, 1666, 1672, 1674-1750, 1788-1799.
Vigda 1796-1832.
Döda 1860-1946.

Kaga: (KAG)
Födda 1694-1894.
Vigda 1808-1894.
Döda 1694-1946.

Kärna: (KAN)
Födda 1695-1894.
Vigda 1807-1894.
Döda 1695-1894, 1901-1946.

Landeryd: (LAR)
Födda 1635-1894.
Vigda 1704-1705, 1710-1713, 1721-1920.
Döda 1635-1894, 1901-1946.

Ledberg: (LED)
Födda 1635-1894.
Vigda 1747-1894.
Döda 1635-1946.

Lillkyrka: (LIL)
Födda 1667-1800.
Vigda
Döda 1860-1946.

Linköpings Domkyrkoförsamling: (LDF)
Födda 1664-1894.
Vigda 1777-1894.
Döda 1664-1894, 1901-1946.

Linköpings Sankt Lars: (LSL)
Födda 1633-1894.
Vigda 1789-1894.
Döda 1633-1894, 1901-1946.

Ljung: (LJG)
Födda 1694-1894.
Vigda 1763-1775, 1787-1859, 1861-1894.
Döda 1694-1894, 1901-1946.

Nykil: (NYL)
Födda 1634-1894.
Vigda 1789-1894.
Döda 1645-1778, 1789-1894, 1901-1946.

Rappestad: (RAP)                                                                                                     UPP
Födda 1653-1889.
Vigda 1797-1889.
Döda 1677-1946.

Rystad: (RST)
Födda 1629-18950607.
Vigda 1788-1894.
Döda 1629-1894, 1901-1946.

Sjögestad: (SJÖ)
Födda 1656-1889.
Vigda 1797-1894.
Döda 1679-1946.

Skeda: (SDA)
Födda 1693-1717, 1754-1894.
Vigda 1754-1894.
Döda 1640-1946.

Slaka: (SLA)
Födda 1630-1945.
Vigda 1603, 1619, 1631-1970.
Döda 1571, 1595, 1613-2009.

Stjärnorp: (STJ)
Födda 1760-1894.
Vigda 1811-1894.
Döda 1815-1946.

Törnevalla: (TÖV)
Födda 1633-1894.
Vigda 1793-1894.
Döda 1633-1946.

Ulrika: (ULR)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Vikingstad: (VIK)
Födda 1633-1895.
Vigda 1737-1896.
Döda 1633-1895, 1901-1946.

Vist: (VIT)
Födda 1640-1894.
Vigda 1918-1941.
Döda 1640-1946.

Vreta Kloster: (VRE)
Födda 1633-1894.
Vigda 1743-1894, 1916-1928.
Döda 1633-1946.

Vårdnäs: (VÅS)
Födda
Vigda 1907-1914, 1951-1969.
Döda 1661-1730, 1901-1946.

Vårdsberg: (VÅR)                                                                                                UPP
Födda 1656-1920.
Vigda 1788-1920.
Döda 1656-1946.

Västerlösa: (VSA)
Födda
Vigda 1633-1634, 1668-1800.
Döda 1901-1946.

Örtomta: (ÖRT)
Födda 1633-1894, 1898-1920.
Vigda 1712-1752, 1790-1920.
Döda 1633-1946.

Östra Harg: (ÖHA)
Födda 1635-1710, 1768-1776, 1782-1920.
Vigda 1635-1665, 1667-1721, 1769 1post, 1773-1920.
Döda 1635-1711, 1787-1791, 1797, 1800-1946.

Östra Skrukeby (ÖBY)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Allhelgona (ALL)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Appuna (APP)
Födda
Vigda
Döda 1901-1946.

Bjälbo (BJÄ)
Födda
Vigda
Döda 1901-1946.

Harstad (HAR)
Födda
Vigda
Döda 1860-1891.

Herrberga (HER)
Födda
Vigda 1633-1710, 1731-1800.
Döda 1901-1946.

Hogstad (HOG)                                                                                                UPP
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Högby (HBY)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Järstad (JÄS)
Födda
Vigda
Döda 1901-1946.

Kumla (KUM)
Födda
Vigda
Döda 1901-1946.

Mjölby (MJÖ)
Födda 1792-1832.
Vigda 1792-1805.
Döda 1901-1946.

Normlösa (NOR)
Födda
Vigda 1633-1721, 1725-1800.
Döda 1860-1946.

Skeppsås (SÅS)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Skänninge (SGE)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Sya (SYA)
Födda
Vigda 1688-1800.
Döda 1901-1946.

Vallerstad (VSD)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Veta (VTA)                                                                                                               UPP
Födda
Vigda 1659-1800.
Döda 1901-1946.

Viby (VIB)
Födda
Vigda 1658-1800.
Döda 1901-1946.

Väderstad (VÄD)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Västra Harg (VÄH)
Födda
Vigda
Döda 1901-1946.

Västra Skrukeby (VSK)
Födda
Vigda
Döda 1860-1889.

Östra Tollstad (ÖTO)
Födda
Vigda 1671-1800.
Döda 1860-1946.

Ask (ASS)
Födda
Vigda
Döda 1900-1946.

Brunneby (BRU)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Ekebyborna (EBA)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Fivelstad (FIV)                                                                                                     UPP
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Fornåsa: (FOÅ)
Födda 1803-1835.
Vigda 1803-1835.
Döda 1803-1835, 1860-1946.

Godegård (GOD)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Klockrike: (KLO)
Födda 1727-1730, 1732-1825, 1828-1829.
Vigda 1692, 1730-1731, 1733-1773, 1776-1818, 1820-1821, 1823, 1825-1850.
Döda 1730-1740, 1744-1746, 1749-1751, 1755-1762, 1764-1766, 1779-1807, 1809-1850, 1860-1946.

Kristberg: (KRB)
Födda 1800-1829, 1860-1894.
Vigda 1809-1840.
Döda 1785-1794, 1860-1946.

Lönsås (LSS)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Motala (MOT)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Styra (SRA)
Födda
Vigda
Döda 1860-1861.

Tjällmo: (TJO)
Födda 1758-1765, 1767-1772, 1774-1825, 1829-1850, 1891-1895.
Vigda 1737-1738, 1743-1748, 1752, 1754-1756, 1763, 1770-1778, 1780-1781, 1783-1784, 1786-1792, 1795-1797, 1805, 1808-1809, 1811-1812, 1814, 1816-1818, 1820-1823, 1826, 1828-1860.
Döda 1737, 1782-1783, 1786, 1790-1792, 1795-1946.

Varv och Styra (VAR)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Vinnerstad (VIN)                                                 UPP
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Västra Ny (VNY)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Västra Stenby (VSY)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Älvestad (ÄLV)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Dagsberg: (DAG)
Födda
Vigda
Döda 1901-1971.

Furingstad: (FUR)
Födda
Vigda
Döda 1860-1971.

Häradshammar: (HÄR)
Födda
Vigda
Döda 1901-1946.

Jonsberg: (JON)
Födda
Vigda
Döda 1900-1946.

Kimstad: (KIM)
Födda 1674-1750, 1861-1866.
Vigda
Döda 1860-1946.

Konungsund: (KON)
Födda
Vigda
Döda 1860-1971.

Krokek: (KRO)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Kuddby: (KUD)
Födda
Vigda
Döda 1860-1971.

Kullerstad: (KUL)  UPP
Födda 1652-1750.
Vigda 1652-1750, 1799-1864, 1870-1871, 1874-1878.
Döda 1652-1663, 1665-1706, 1709-1710, 1712-1750, 1901-1946.

Kvarsebo: (KVA)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Kvillinge: (KVI)
Födda 1880-1891.
Vigda
Döda 1860-1864, 1898-1946.

Norrköpings Borg: (NBO)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Norrköpings Hedvig: (NHG)
Födda
Vigda
Döda 1860-1865, 1901-1946.

Norrköpings Matteus: (NMA)
Födda
Vigda
Döda 1885-1946.

Norrköpings Sankt Johannes: (NJO)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Norrköpings Sankt Olai: (NSI)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946, 1 POST 1949.

Norrköpings Östra Eneby: (NÖE)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Rönö: (RÖN)
Födda
Vigda
Döda 1860-1971.

Simonstorp: (SIM)  UPP
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Skärkind: (SKÄ)
Födda 1635-1750.
Vigda 1635-1750.
Döda 1901-1946.

Styrstad: (STY)
Födda
Vigda
Döda 1860-1971.

Tingstad: (TIN)
Födda
Vigda
Döda 1860-1971.

Tåby: (TÅB)
Födda 1665-1670, 1672-1894.
Vigda 1665-1729.
Döda 1665-1971.

Vånga: (VÅN)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Å: (ÅÅÅ)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Östra Husby: (ÖHU)  UPP
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Östra Ny: (ÖNY)
Födda
Vigda
Döda 1860-1971.

Östra Stenby: (ÖSY)
Födda
Vigda
Döda 1860-1971.

Börrum: (BÖR)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Drothem: (DRO)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Gårdeby: (GBY)
Födda 1665-1747, 1882-1894.
Vigda 1655, 1662, 1664-1675, 1677, 1679-1694, 1696-1750.
Döda 1665-1815, 1901-1946.

Mogata: (MOG)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Sankt Anna: (STA)
Födda 1789-1920.
Vigda 1794, 1800-1920.
Döda 1787-1946.

Skällvik: (SIK)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Skönberga: (SKÖ)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Söderköping: (SÖG)  UPP
Födda
Vigda 1909-1963.
Döda 1860-1953.

Västra Husby: (VHY)
Födda
Vigda
Döda 1901-1971.

Östra Ryd: (ÖRY)
Födda 1688-1750.
Vigda 1688-1750.
Döda 1688-1750, 1860-1971.

Hagebyhöga: (HGA)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Herrestad: (HES)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Hov: (Hoo)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Källstad: (KÄD)
Födda
Vigda
Döda 1860-1900.

Nässja: (NJA)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Orlunda: (ORL)  UPP
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Rogslösa: (ROX)
Födda
Vigda
Döda 1860-1900, 1938-1946.

Sankt Per: (SAP)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Strå: (SRÅ)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Vadstena: (VAD)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Väversunda: (VÄV)
Födda
Vigda
Döda 1860-1900.

Örberga: (ÖRB)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Gryt: (GRY)
Födda 1717-1728, 1801-1936.
Vigda 1697-1704, 1800-1936.
Döda 1635, 1658-1687, 1805-1971.

Gusum: (GUS)
Födda 1722-1864.
Vigda 1743-1766, 1768-1808, 1810-1812, 1814-1816, 1931-1942.
Döda 1930-1946.

Ringarum: (RIN)
Födda 1671-1920.
Vigda 1671-1942
Döda 1671-1683, 1692-1946.

Tryserum: (TRY)  UPP
Födda 1634-1939.
Vigda 1635-1706, 1711-1939.
Döda 1634-1637, 1639-1692, 1700-1706, 1712-1946.

Valdemarsvik: (VAL)
Födda 1919-193601.
Vigda 1919-1935.
Döda 1919-1946.

Östra Ed: (ÖED)
Födda 1687-1939.
Vigda 1687-1939.
Döda 1687-1795, 1799-1946.

Asby: (ASB)
Födda 1830-1946.
Vigda 1830-1947.
Döda 1810-1946.

Norra Vi: (NVI)
Födda 1879-1923
Vigda 1868-1923
Döda 1860-1946

Sund: (SUN)
Födda 1881-1931
Vigda 1844-1949
Döda 1860-1946

Svinhult: (SVH)
Födda 1792-18190815, 1861-1931
Vigda 1792-1968
Döda 1708-1749, 1792-1817, 1860-1946

Torpa: (TPA)
Födda 1872-1882
Vigda 1872-1883, 1895-1934
Döda 1860-1946

Västra Ryd: (VRY)
Födda 1895-1925
Vigda 1895-1955
Döda 1860-1949

Björsäter: (BJÖ)  UPP
Födda 1633-1943.
Vigda 1792-1943.
Döda 1603-1946.

Grebo: (GRE)
Födda 1661-1894.
Vigda 1661-1932.
Döda 1661-1971.

Gärdserum: (GÄR)
Födda 1703-1939.
Vigda 1702-1707, 1709-1939.
Döda 1702-1709, 1715-1946.

Hannäs: (HAN)
Födda 1695-1939.
Vigda 1696-1734, 1747-1939.
Döda 1697-1946.

Värna: (VÄR)
Födda 1657-1894.
Vigda 1802-1894.
Döda 1661-1971.

Yxnerum: (YXN)
Födda 1686-1720, 1723-1800.
Vigda 1709-1723, 1730-1800.
Döda 1709-1754, 1860-1970.

Åtvid: (ÅTV)
Födda 1638-1894.
Vigda 1640-1948.
Döda 1646-1647, 1695-1894, 1900-1946.

Heda: (HEA)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Rök: (RÖK)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Svanshals: (SLS)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Stora Åby: (STÅ)  UPP
Födda
Vigda 1895-1910.
Döda 1860-1946.

Trehörna: (TRE)
Födda
Vigda 1895-1913.
Döda 1860-1946.

Västra Tollstad: (VTO)
Födda
Vigda
Döda 1860-1946.

Ödeshög: (ÖDH)                                                                                                   UPP
Födda
Vigda 1871-1924.
Döda 1860-1946.
*******************************************************************
I Databasen ingår källor från ministerialböckerna (födelse-, dop-, lysnings-, vigsel-, död-och begravningsböcker)
Visst källmaterial har hämtats från Sveriges Släktforskarförbunds CD Sveriges dödbok 1947-2006, huvudsakligen baserad på digitalt material från Riksarkivet.

samt utdrag ur följande register:
SCBs register över dödsorsaker 1950-1968, ursprungligen inlagt på hålkort (DOR)
SCBs register över uppdateringar 1961-1967 (UTD)
SCBs register över totalbefolkningen 1968-1999 (RTB)
SCBs utdrag över avlidna 1969-1977 (UTDd) eller (RTBd)
RSVs mantalslängd 1971, förd länsvis (MTL 71)
RSVs mantalslängd 1991 (man91)
SPAR-register 1980-1997 (SPAR)
RFVs register över pensionsutbetalningar 1964-1970 (RFV)
RFVs register över folkbokföring 2000-2006 (RFV)

Källor för projekt "Namn åt de döda": Sveriges Dödbok SSF.
Dödböcker (DB)
Församlingsböcker (FS)
Födelseböcker (FB)
Dödsavier (DA)
Avgångsregister (AR)
Avgångslängder (AL)
Gravböcker (GB)
Mantalslängder (MTL)
Personakter (PA)
Bouppteckningsregister (BR)
Bouppteckningar (BOU)
Tidningar (TI)
Röstlängder (RL)
Vigselböcker (VB)
Inflyttningslängder (IL)
Taxeringslängder (TX)
Dödsregister (DR)
Skattemyndighetens registerkort (SR)
Arkions folkräkning (AF)
Indiko (IN)
Allmänhetens terminal på Skatteverket (SV)  UPP
CD Sveriges befolkning 1900 (SvBef1900)
CD Sveriges befolkning 1890 (SvBef1890)
CD Sveriges befolkning 1970 (SvBef1970)
Andra Källor (AK)

 

 Till Webbshopen